Muzeji
Attēls no LNVM izstādes, foto: Jānis Puķītis, LNVM.

16. martā plkst. 18.00 Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Facebook kontā būs skatāma tiešrādes ekskursija “Kā attēlot Latviju. Tēli un simboli “Latvijas gadsimtā””. To vadīs mākslas vēsturniece Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece un vēsturnieks Dr. hist. Tālis Pumpuriņš.

Tiešrādes pasākums turpinās nupat aizsākto tematisko ekskursiju ciklu 68 muzeju kopizstādē “Latvijas gadsimts”. Tajā pirms izstādes slēgšanas 2021. gada maijā no arvien jauniem skatupunktiem piedāvās interesentiem ieraudzīt muzeju eksponātu stāstus un Latvijas kultūrvēsturi.

Ekskursijas vadītāju uzmanības lokā būs Latvijas un tās likteņu attēlojums vizuālā formā dažādos laika posmos. Latviju iemiesojošu tēlu un simbolu lomu pildījuši ne tikai oficiāli apstiprināti ģerboņi vai sarkanbaltsarkanais karogs, kam ekskursijā pievērsta īpaša uzmanība, bet arī, piemēram, etnogrāfiskās zīmes un raksti vai sievietes tēls mākslās. Šo simbolu izmantojums redzams dažādos priekšmetos, lietišķās grafikas un stājmākslas darbos kopš nacionālās kustības pirmsākumiem līdz pat mūsdienām.

Tiešrādes ekskursijas vadītāji kā kuratori piedalījušies izstādes “Latvijas gadsimts” tapšanā un ir atzīti speciālisti. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece pētījusi mākslas, diplomātijas un valsts ideoloģijas ciešās saiknes starpkaru laikā, savukārt Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vēsturnieks Dr. hist. Tālis Pumpuriņš ir detalizēti pētījis sarkanbaltsarkanā karoga tapšanas un izmantošanas vēsturi.

Nākamās tiešrādes ekskursijas izstādē “Latvijas gadsimts”:

  • 30. martā – “Brīvības robežas. Indivīds un vara “Latvijas gadsimtā”” (Māra Eņģele un Imants Cīrulis);
  • 6. aprīlī – “Valsts idejas nesēji. Paaudzes “Latvijas gadsimtā”” (Dāvis Pumpuriņš un Arnis Strazdiņš);
  • 13. aprīlī – “Ekstrēmu gadsimts” (Juris Ciganovs, Imants Cīrulis un Toms Ķikuts).

Pieslēgšanās ekskursijai Facebook ir bez maksas. Ekskursijas ilgums – aptuveni 1 stunda.

Izstādi “Latvijas gadsimts” un tās tematiskos pasākumus atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija.

 

Saziņai:
Toms Ķikuts, Dr. hist. 
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja 
direktora vietnieks zinātniskajā darbā
toms.kikuts@lnvm.lv
tel. 29537696
www.lnvm.lv
www.latvijasgadsimts.lv
facebook
twitter
instagram
youtube

 

LATVIJAS NACIONĀLAIS VĒSTURES MUZEJS (LNVM)
ir trešais vecākais muzejs Latvijā un vienīgais Latvijas vēstures muzejs pasaulē. LNVM ir kļuvis par lielāko latviešu tautas muzejisko vērtību krātuvi – tā kolekcijās ir vairāk nekā miljons priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas un citas Latvijas vēstures liecības.
Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme.
Muzeja kolekciju pirmsākumi datējami ar 1869. gadā nodibināto Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisiju un tās sākto etnogrāfisko vērtību vākšanu, kas rezultējās Latviešu muzejā. 1920. gada februārī to pārņēma jaunā Latvijas valsts, lai turpinātu attīstīt kā nacionāla mēroga kultūras un atmiņas institūciju ar nosaukumu Latvijas Etnogrāfiskais muzejs, ko 1924. gadā pārdēvēja par Valsts Vēsturisko muzeju. Kopš 1920. gada muzejs atradās Rīgas pilī.
Pēc 2013. gada jūnija ugunsnelaimes Rīgas pilī LNVM ekspozīcijas un izstāžu zāles atrodas pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32. Muzejs plāno atgriezties savā vēsturiskajā mājvietā – rekonstruētajā Rīgas pilī, bet tā krājums jau tiek izvietots jaunajā Muzeju krātuvē Pulka ielā 8.
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ir nozīmīgs pētnieciskais centrs un aktīvs Latvijas vēstures un kultūras popularizētājs. Muzeju raksturo liela krājuma, pētniecības tēmu, izstāžu un izglītības programmu daudzveidība – tas veic pētniecisko darbu, organizē konferences un seminārus, veido ceļojošās izstādes, sadarbojas ar Latvijas skolām, iestādēm, izdod rakstu krājumus un citas publikācijas.
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļas ir “Dauderi” un Tautas frontes muzejs.