Šī aicinājuma mērķis ir, mobilizējot sabiedrības locekļus vietējā un ES līmenī un apspriežot konkrētus jautājumus Eiropas politiskajā darba kārtībā, veicināt savstarpēju sapratni, iekļaušanu, kultūras daudzveidību un pilsoniskās iesaistes iespēju attīstīšanu ES līmenī.
Paredzams, ka pilsētu tīklu projekti atspoguļos jaunu stāstījumu Eiropai, kas būtu vērsts uz pilsoņiem, vienlīdzību veicinošs, tālredzīgs, konstruktīvs un būs saistošs jo īpaši jaunākajai paaudzei. Projektu pamatā var būt pilsoņu debašu rezultāti, kas var raisīt diskusijas par konkrētiem veidiem, kā izveidot demokrātiskāku Savienību, lai dotu pilsoņiem iespēju no jauna iesaistīties ES un veidot spēcīgāku Eiropas projekta piederības sajūtu.
Pilsētu tīkliem jāsniedz pilsētām un pašvaldībām iespēja padziļināt un intensificēt sadarbību.
Iesniegšanas pēdējais termiņš: 2025.gada 17.septembris plkst.17.00 (CET)
Informācija par vērtēšanas rezultātiem: 2026.gada marts
Projektu vērtē pēc atbilstības (max.40 punkti), kvalitātes (max.40 punkti) un pēc ietekmes (max.20 punkti)
Līgumu parakstīšana: 2026.gada jūnijs
Kopējais uzsaukuma budžets: 5 000 000 EUR.
Nesaņem priekšfinansējumu.
Finansējums tiek piešķirts pēc vienotās likmes aprēķina (Lump-sums)
Pieteikumu iesniedzēji: Organizācijai ir jābūt publiskai vai privātai bezpeļņas iestādei (pilsētas, pašvaldības vai bezpeļņas organizācijas, kuras pārstāv pašvaldības), tai jābūt no ES dalībvalsts vai arī no valsts, kurai noslēgts līgums ar Eiropas Komisiju. Aktivitātēm jānotiek atbilstīgajās valstīs, kuras ir projektā, kā arī kopā jābūt 2 iesaistītajiem partneriem, no kuriem 1 ir jābūt dibinātam Eiropas Savienībā. Kopā jābūt 50 dalībniekiem, no kuriem 25 ir uzaicinātie dalībnieki.
Darbības maksimālais ilgums ir 6-12 mēneši
Tiks atbalstītas šādas prioritātes:
- ES ir balstīta uz solidaritāti: solidaritāti starp tās iedzīvotājiem, solidaritāti starp dalībvalstu robežām un solidaritāti, izmantojot atbalsta pasākumus iekšpus un ārpus ES. Solidaritāte ir kopīga vērtība, kas rada kohēziju un reaģē uz sabiedrības izaicinājumiem. Pilsētu sadraudzības projekti palīdzēs pārvarēt aizspriedumus nacionālajā uztverē, veicinot savstarpēju sapratni, veidojot forumus, kuros konstruktīvā veidā apspriest kopīgus risinājumus. To mērķim vajadzētu būt izpratnes veicināšanai par to, cik svarīgi ir stiprināt Eiropas integrācijas procesu, kas balstīts uz solidaritāti un ES vērtībām.
- Pilsētu sadraudzības projekti dos iedzīvotājiem iespēju izteikties, kāda veida Eiropu viņi vēlas. Pilsētas sadraudzības aicinājuma ietvaros atbalstītajām debatēm jābalstās uz ES konkrētajiem sasniegumiem un mācībām, kas gūtas no vēstures un no Eiropas integrācijas. Tiem arī jāatspoguļo pašreizējās tendences un jādod dalībniekiem iespēju apstrīdēt eiroskepticismu un ieteikt iespējamās darbības, ko ES varētu izmantot, lai veicinātu piederības sajūtu Eiropai un palielinātu izpratni par ES priekšrocībām un stiprinātu ES sociālo un politisko kohēziju.
- Projekti var ietvert plašas un iekļaujošas līdzdalības veicināšanu demokrātiskos procesos un lēmumu pieņemšanu, tostarp iekļaujot arī bērnu tiesību veicināšanu.
- Projekti var ietvert izpratnes veicināšanu un zināšanu veidošanos par ES pilsonības tiesībām, cilvēku brīvu pārvietošanos un ar to saistītās Eiropas kopīgās vērtības un kopējos demokrātijas standartus, padarot tos taustāmākus ES pilsoņiem. Projekti var ietvert Eiropas Savienības Pamattiesību hartā iekļauto pamattiesību ieviešanu valsts, reģionālā un vietējā līmenī, ja ES tiesību aktus piemēro vietējā līmenī iestādēm, veicinot izpratni un daloties ar labo praksi īpaši jautājumos, kas skar tās, un to tiesību veicināšanu.
- Projekti var attiekties arī uz pilsētu un vietējo pašvaldību profilakses pasākumiem un informētības palielināšanu attiecībā par vardarbību ģimenē, kā arī par jebkāda veida vardarbību pret bērniem, tostarp kiberuzbrukumu un uzmākšanos.
- Projektos var arī izpētīt metodes, kā uzlabot pilsoņu demokrātisko līdzdalību, izmantojot kultūras aktivitātes, tostarp smeļoties iedvesmu no Jaunās Eiropas Bauhaus iniciatīvas vai būt ar to saistītiem. Īpaši tiek atbalstīti projekti, kuru mērķis ir gūt labumu ne tikai tiešajiem dalībniekiem, bet arī iesaistīto pilsētu iedzīvotājiem, jo tie var palīdzēt vairot Eiropas Savienības kopējā mantojuma bagātības un daudzveidības praktisko pieredzi. Projektiem ir jārosina novatoriskas darbības un pieejas, jākoncentrējas uz dzimumu līdztiesības aspektu, ņemot vērā vajadzības un problēmas, ar kurām saskaras sadraudzības pašvaldību mērķgrupas.
Atbalstāmās aktivitātes:
darbnīcas, semināri, konferences, apmācību aktivitātes, ekspertu sanāksmes, vebināri, izpratnes veidošanas pasākumi, kultūras pasākumi, festivāli, izstādes, datu vākšana (pēc dzimuma) un izmantošana, labas prakses attīstība, apmaiņa un izplatīšana starp iestādēm un pilsoniskās sabiedrības organizācijām, komunikācijas rīku izstrāde un sociālo mediju izmantošana.
Sagaidāmais:
-
savstarpējas sapratnes un draudzības palielināšana un veicināšana starp iedzīvotājiem vietējā līmenī;
-
atbalsts vietējo kopienu iedzīvotājiem, lai tie varētu pieredzēt un atzīt pievienoto vērtību, ko sniedz ES;
-
palielināta piederības sajūta ES;
-
paaugstināta pilsoņu, tostarp bērnu, iesaistīšanās demokrātiskajā dzīvē;
-
ilgstošas sadarbības izveide starp pašvaldībām un iedzīvotājiem;
-
palielināta pārrobežu sadarbība saistībā ar līdzīgu praktiskas dabas demokrātisku līdzdalības jautājumu risināšanu pašvaldību un iedzīvotāju starpā;
-
palielināta izpratne par valsts, reģionālo un vietējo iestāžu lomu pamattiesību, tostarp bērnu tiesību, piemērošanā;
-
palielināta informētība par vardarbības ģimenē un vardarbības pret bērniem novēršanu;
-
sociāli nelabvēlīgo grupu un atstumto kopienu aktīva iekļaušana sabiedrībā;
-
lielāka pilsoņu, tostarp bērnu, līdzdalība iekļaujošās, jēgpilnās un vecumam atbilstošās aktivitātēs un lielāka iedzīvotāju saskarsme ar Eiropas bagāto kultūras mantojumu.
Ietekme:
- veicināta apmaiņa starp dažādu valstu pilsoņiem;
- sniegta praktiska pieredze pilsoņiem par Eiropas Savienības kopējā mantojuma bagātību un daudzveidību un likts viņiem apzināties, ka tas veido pamatu kopējai nākotnei;
- nodrošinātas mierīgas attiecības starp eiropiešiem un nodrošināta viņu aktīva līdzdalība vietējā līmenī;
- stiprināta Eiropas pilsoņu savstarpējā sapratne un draudzība;
- veicināta sadarbība un labās prakses apmaiņa starp pašvaldībām;
- atbalstīta laba vietējā pārvaldība un
- stiprināta vietējo un reģionālo pašvaldību loma Eiropas integrācijas procesā.
Informācija par uzsaukumu un uzsaukuma dokuments atrodams ŠEIT