Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” kopš 2018. gada rudens vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem nodrošina valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes tā attīstot kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, mazinot sociālo nevienlīdzību un spēcinot lepnumu par savu valsti un tās cilvēkiem.
“Latvijas skolas soma” izveidota kā holistiska, starpdisciplināra programma, kas apvieno resursus un veicina sinerģiju kultūras un izglītības jomu darbībā. Programmu kopš 2022. gada 1. februāra administrē Latvijas Nacionālais kultūras centrs.
Programmas “Latvijas skolas soma” mērķis ir dot iespēju Latvijas skolēniem iepazīt Latvijas mākslas un kultūras norises (mūzikā, teātrī, dejā, cirkā, vizuālajā mākslā, kino, arhitektūrā, dizainā, materiālajā un nemateriālajā kultūras mantojumā, literatūrā un grāmatniecībā), sasaistot tās ar mācību un audzināšanas darbu.
Kultūras norišu iepazīšana sniedz iespēju:
- sekmēt izglītības satura apguvi, veicinot skolēnu interesi un motivāciju mācīties;
- rūpēties par skolēnu emocionālo labsajūtu un mentālo veselību;
- dažādot informācijas ieguves veidus (piem., alternatīva un papildinājums grāmatām utt.)
- sadarboties ar vecākiem, parādot mūsdienīgu mācību procesu un sniedzot pieeju kultūras norisēm Latvijā;
- paplašināt skolotāju savstarpējo sadarbību un sadarbību izglītības iestādes līmenī.
Programma nostiprina sabiedrības izpratni par kultūras īpašo lomu personības attīstībā, kā arī sniedz nozīmīgu ieguldījumu kultūras nozarē, sekmējot jaunu kultūras produktu veidošanu bērnu un jauniešu auditorijai, paaugstinot radošo profesionāļu nodarbinātību, kā arī veidojot nākotnes auditoriju.
Programmas norisei kopumā un izglītības iestādes līmenī jānodrošina šādi pamatprincipi:
- visu skolēnu iesaiste, nodrošinot līdztiesīgumu kultūras norišu pieejamībā;
- tradicionālo kultūras vērtību un laikmetīgās kultūras un mākslas norišu līdzsvars;
- saikne ar tiešo mācību saturu un procesu, lai sekmētu nacionālā izglītības standarta mērķu sasniegšanu;
- kultūras un izglītības profesionāļu sadarbība.
Programmas saturs
Programmas saturu veido daudzveidīgas, profesionāli veidotas kultūras norises, ko piedāvā valsts un pašvaldību, kā arī neatkarīgās kultūras institūcijas un radošie profesionāļi, un kas iekļautas programmas piedāvājumā.