ERAF
Cesvaines pils jumta atjaunošanas darbi ir pabeigti

Unikālā un apmeklētāju vidū iecienītā Cesvaines pils ir atguvusi savu agrāko krāšņumu - jumta centrālo daļu atkal klāj skaists sarkanu dakstiņu segums. Ieguldot ES fondu finanšu līdzekļus ir atjaunota pils jumta daļa 1509 m2 platībā, kuru līdz šim klāja pagaidu segums.

Cesvaines pils atrodas Vidzemes augstienes ziemeļaustrumos, 180 km no Rīgas - Cesvainē.

Cesvaine var lepoties ar senu vēsturi, pirmo reizi tā rakstos minēta tālajā 1209. gadā, bet 1390. gadā tur tika uzcelta pirmā mūra pils, lai gan no tās šobrīd saglabājies vien neliels fragments, kas apskatāms pie pils ziemeļu fasādes.

Ēka, kuru varam apskatīt šodien, ir celta laika posmā no 1893. līdz 1896. gadam pēc vācu arhitekta Hansa Grīzebaha un tēlnieka Augusta Georga Dinklāges projekta kā dzīvojamā pils muižkungam Ādolfam fon Vulfam. Cesvaines pils tiek uzskatīta par vienu no spožākajiem 19. gadsimta beigu arhitektūras sasniegumiem - tā ir eklektisma mākslas šedevrs, kurā ir apvienota arhitektūra, tēlniecība, metālmāksla un glezniecība.

Ēkas ārējā veidolā un interjerā saskatāmas romānikas, gotikas, renesanses un jūgendstila formas.

Cesvaines pils ir celta no šķeltiem laukakmeņiem un tās apjomu veido trīs pret pagalmu atvērti korpusi. Pils ziemeļu austrumu stūrī atrodas apaļš tornis ar vaļēju galeriju un smailu noslēgumu.

Cesvaines pils ir valsts mēroga arhitektūras piemineklis un kopš 1997. gada iekļauta Eiropas kultūras mantojuma sarakstā.
Akcijas "Apceļosim Latvijas pilis" ietvaros pils ieguvusi goda titulu "Sapņu pils".

Pie Cesvaines pils atrodas arī 19. gadsimtā radītais ainavu parks, kurš savulaik veidots kā romantisks ainavu parks, kurā stādītas dažādas no citām valstīm ievestas koku un krūmu šķirnes. Pils parkā atrodas pilskalns, kur apglabāts kādreizējais muižas īpašnieks – Ādolfs fon Vulfs, kā arī tur atrodams viduslaiku pilsdrupu fragments, Sulas upīte, dīķi, piemiņas zīme 1941. gadā represētajiem ģimnāzijas audzēkņiem un 2. Pasaules kara padomju armijas karavīru kapi.

Kopš 1919. gada līdz pat 2002. gadam pilī atradās skola. Šobrīd tur darbojas pašvaldības aģentūra "Cesvaines tūrisma centrs", Cesvaines mākslinieku biedrība un Cesvaines muzejs. Pils rekonstrukcijas darbi tika uzsākti jau 2003. gadā, kad tika atjaunots pils kreisā spārna jumts, 2006. gadā - pils tornis. Ar centrālās jumta daļas atjaunošanu, pils rekonstrukcijas darbi nebūt nav galā – tos ir plānots turpināt.

Šobrīd pils ir pieejama apmeklētājiem Cesvaines Tūrisma centra speciālistu vadībā, piesakoties pa tālruni 26172637 vai Pils ielā 4, Cesvainē. Pils atjaunošanas darbus ir plānots turpināt 2020. gada pavasarī un tamdēļ pils vai kāda tās daļa uz laiku atkal varētu būt nepieejama apmeklētājiem. Informācija par izmaiņām būs pieejama www.cesvaine.lv. Pilī ir ierīkota arī ekspozīcija par pils atdzimšanu un laikmetīgās mākslas izstāde "Šķiedru māksla".

Vairāk par pils vēsturi var uzzināt ŠEIT

Cesvaines pils ir viena no septiņiem valsts nozīmes kultūras mantojuma objektiem, kas iegūst jaunu elpu Vidzemes kultūrvēsturisko vērtību atjaunošanas projektā “Gaismas ceļš caur gadsimtiem”, ieguldot arī #ESfondi līdzfinansējumu gandrīz 1,9 milj. eiro apmērā. Projektu “Gaismas ceļš cauri gadsimtiem” Alūksnes novada pašvaldība īsteno sadarbībā ar Gulbenes un Cesvaines novadu pašvaldībām un Smiltenes evaņģēliski luterisko draudzi.

Projekta “Gaismas ceļš caur gadsimtiem” objekti:

1. Alūksnes pilsdrupu Dienvidu torņa atjaunošana, kurā arī tiks ierīkota ekspozīcija par pils vēsturi un sadzīvi cietoksnī;

2. Paviljona – rotondas restaurācija Tempļa kalna pilskalnā Alūksnē;

3. Alūksnes muižas parkā restaurēts Mauzolejs, uzstādīta interaktīva projekcija, sniedzot vēstījumu par vietas vēsturi un personībām;

4. Alūksnes stacijas bagāžas šķūņa pārbūve, pieguļošās teritorijas labiekārtošana un vēsturiskā perona atjaunošana. Atjaunotajā stacijas bagāžas šķūnī izveidota multimediāla, apmeklētājus iesaistoša ekspozīcija par Alūksnes - Gulbenes šaursliežu dzelzceļa tapšanas un darbības vēsturi;

5. Cesvaines pils nepieciešamās jumta daļas atjaunošana. Cesvaines pilī ierīkota ekspozīcija par pils atdzimšanu un laikmetīgās mākslas izstāde “Šķiedru māksla”;

6. Stāmerienas pils jumta un fasādes atjaunošana un restaurācija, izveidota ekspozīcija par Stāmerienas pils vēsturi un Volfu dzimtu;

7. Smiltenes evaņģēliski luteriskās baznīcas jumta atjaunošana. Baznīcas tornī ierīkots skatu laukums un izveidota ekspozīcija.

Kopumā līdz 2022. gadam ar ES fondu līdzfinansējumu vairāku projektu ietvaros visā Latvijā paredzēts saglabāt, aizsargāt un attīstīt vairāk nekā 60 kultūras un dabas mantojuma objektus.

Informācija: Centrālā finanšu un līgumu aģentūra