Muzeji
Ekspozīcija LNVM, foto: Valters Lācis.

9. martā plkst. 18.00 Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Facebook kontā ar tiešrādes ekskursiju “Migrācijas” tiks aizsākts tematisko ekskursiju cikls 68 muzeju kopizstādē “Latvijas gadsimts”.

Dr. art. Ievas Vītolas un Dr. hist. Toma Ķikuta vadībā skatītāji varēs izsekot brīvprātīgām un piespiedu migrācijām Latvijā 19. un 20. gs., uzzināt, kādus politiskus un kultūras nospiedumus tās atstājušas, kā ietekmējušas indivīdu un dzimtu likteņus. Jau 20. gadsimta sākumā līdz pat 10% latviešu dzīvoja ārpus mūsdienu Latvijas teritorijas, karu laikā bēgļu gaitās nācās doties desmitiem tūkstošu cilvēku, tāpat izceļošanas un ieceļošanas viļņi veidojuši arī Latvijas vēsturisko mazākumtautību kopienu likteņus. Izstādē šo tēmu reprezentē daudzi spilgti dzīvesstāsti un eksponāti no dažādiem Latvijas muzejiem.

Valsts simtgadei veltīto izstādi kopā ar tās kuratoriem līdz aprīļa beigām varēs iepazīt no vairākiem līdz šim neizceltiem skatpunktiem. Tēmu vidū minamas  indivīda un varas attiecības, paaudzes un to vērtības, Latviju dažādos laikos iemiesojušie tēli un simboli.

Nākamās tiešrādē iecerētās ekskursijas:

  • 16. martā plkst. 18.00 – “Kā attēlot Latviju? Tēli un simboli “Latvijas gadsimtā”” (Ginta Gerharde–Upeniece un Tālis Pumpuriņš);
  • 30. martā plkst. 18.00 – “Brīvības robežas. Indivīds un vara “Latvijas gadsimtā”” (Māra Eņģele un Imants Cīrulis);
  • 6. aprīlī plkst. 18.00 – “Valsts idejas nesēji. Paaudzes “Latvijas gadsimtā”” (Dāvis Pumpuriņš un Arnis Strazdiņš);
  • 13. aprīlī plkst. 18.00 – “Ekstrēmu gadsimts” (Juris Ciganovs, Imants Cīrulis un Toms Ķikuts).

Pieslēgšanās tiešrādes ekskursijām Facebook ir bez maksas. Ekskursijas ilgums – aptuveni 1 stunda. Par iespējamām izmaiņām ekskursiju norises laikos tiks ziņots muzeja sociālo tīklu kontos. Tiešrādes tiks ierakstītas un tās būs iespējams noskatīties arī LNVM digitālajos resursos.

2021. gada maijā noslēgsies pēdējos gados vērienīgākā muzeju kopizstāde “Latvijas gadsimts”, kas kopš 2018. gada 4. maija bija skatāma Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. Atbilstoši sarežģītajai epidemioloģiskajai situācijai, izstādes noslēguma pasākumi norisināsies video tiešraižu, ierakstu un sociālo tīklu publikāciju formātā. Vienlaikus muzejs cer, ka pēc ārkārtējās situācijas beigām vismaz individuālie apmeklētāji vēl pagūs apmeklēt izstādi klātienē.

Izstādi “Latvijas gadsimts” un tās tematiskos pasākumus atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija.

 

Kontaktpersona:
Toms Ķikuts, Dr. hist. 

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja 
direktora vietnieks zinātniskajā darbā
toms.kikuts@lnvm.lv
tel. 29537696
www.lnvm.lv
www.latvijasgadsimts.lv
facebook
twitter
instagram
youtube

 

LATVIJAS NACIONĀLAIS VĒSTURES MUZEJS (LNVM)
ir trešais vecākais muzejs Latvijā un vienīgais Latvijas vēstures muzejs pasaulē. LNVM ir kļuvis par lielāko latviešu tautas muzejisko vērtību krātuvi – tā kolekcijās ir vairāk nekā miljons priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas un citas Latvijas vēstures liecības.
Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme.
Muzeja kolekciju pirmsākumi datējami ar 1869. gadā nodibināto Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisiju un tās sākto etnogrāfisko vērtību vākšanu, kas rezultējās Latviešu muzejā. 1920. gada februārī to pārņēma jaunā Latvijas valsts, lai turpinātu attīstīt kā nacionāla mēroga kultūras un atmiņas institūciju ar nosaukumu Latvijas Etnogrāfiskais muzejs, ko 1924. gadā pārdēvēja par Valsts Vēsturisko muzeju. Kopš 1920. gada muzejs atradās Rīgas pilī.
Pēc 2013. gada jūnija ugunsnelaimes Rīgas pilī LNVM ekspozīcijas un izstāžu zāles atrodas pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32. Muzejs plāno atgriezties savā vēsturiskajā mājvietā – rekonstruētajā Rīgas pilī, bet tā krājums jau tiek izvietots jaunajā Muzeju krātuvē Pulka ielā 8.
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ir nozīmīgs pētnieciskais centrs un aktīvs Latvijas vēstures un kultūras popularizētājs. Muzeju raksturo liela krājuma, pētniecības tēmu, izstāžu un izglītības programmu daudzveidība – tas veic pētniecisko darbu, organizē konferences un seminārus, veido ceļojošās izstādes, sadarbojas ar Latvijas skolām, iestādēm, izdod rakstu krājumus un citas publikācijas.
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļas ir “Dauderi” un Tautas frontes muzejs.