Valdības sēdē 28. novembrī atbalstīti Kultūras ministrijas (KM) sagatavotie grozījumi normatīvajā regulējumā*, lai vairāku Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansēto projektu īstenotāji varētu uzsāktos darbus pabeigt pēc iepriekš noteiktā termiņa.
Ņemot vērā, ka Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.-2020. gada plānošanas periods tuvojas noslēgumam un iepriekš noteikts, ka piešķirtais ERAF finansējums projektos jāapgūst ne vēlāk kā līdz š.g. 31.decembrim, ar grozījumiem paredzēti izņēmuma gadījumi finansējuma saņēmējiem, kuri objektīvu iemeslu dēļ nevar līdz tam pilnībā pabeigt ERAF projektā plānotās aktivitātes.
Izņēmuma gadījumos finansējuma saņēmējs varēs pabeigt ERAF finansētajos projektos plānotās aktivitātes un sasniegt plānotos rādītājus ne vēlāk kā līdz 2024.gada 31.oktobrim, ieguldot savus finanšu līdzekļus darbu veikšanā termiņa pagarinājuma posmā. Tāpat grozījumos paredzēta proporcionalitātes maiņa maksājumu veikšanā, primāri pieļaujot attiecināmo būvdarbu izmaksu finansēšanu 100% apmērā no ERAF projekta finansējuma, lai nodrošinātu tā intensificēšanu un pilnīgu izlietošanu līdz š.g. 31.decembrim.
Kārtība attiecas uz pašvaldībām, kuras kopš 2018.gada veic nozīmīgu kultūras un dabas mantojuma objektu atjaunošanu ES fondu programmas** ietvaros. 40 pašvaldībās atjaunoti un pilnveidoti vairāk nekā 60 kultūras un dabas mantojuma objekti, taču daži objekti vēl ir pabeigšanas stadijā.
Ņemot vērā Covid-19 pandēmijas radītās sekas un ģeopolitisko situāciju saistībā ar Krievijas uzsākto karu Ukrainā, kā arī ERAF finansēto projektu ietvaros veiktās iepirkuma procedūras, to pārsūdzības un būvniecības izmaksu straujo sadārdzinājumu, atsevišķus projektus nav iespējams īstenot sākotnēji prognozētā finansējuma ietvaros. Līdz ar to, lai nodrošinātu pilnīgu ERAF finansēto projektu pabeigšanu 2024.gadā par saviem finanšu līdzekļiem, atsevišķām pašvaldībām nepieciešams risinājums 2023.gadā piešķirtā aizņēmuma un pašvaldības dotāciju izmantošanai 2024.gadā.
Izņēmums attiecas uz Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādes “Centrālā pārvalde” īstenoto projektu “Pilssalas ielas degradētās teritorijas sakārtošana”, kura mērķis ir saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu dabas mantojumu Jelgavā, sakārtojot Pilssalas degradēto teritoriju, attīstot esošās funkcijas, piedāvājot jaunus pakalpojumus un sekmējot potenciāla attīstību atbilstoši pilsētas attīstības programmā noteiktajam. Šobrīd šī projekta indikatīvais pabeigšanas termiņš – 2024.gada 30.septembris, pašvaldība to plāno pabeigt, izmantojot aizņēmumu un pašvaldības budžeta dotāciju.
Tāpat pagarinājums nepieciešams Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes “Ventspils muzejs” īstenoto Piejūras Brīvdabas muzeja būvdarbu pabeigšanai. Pēc Ventspils muzeja aplēsēm objekts apmeklētājiem varētu tikt atvērts 2024.gada aprīlī.
* MK 2017. gada 24. oktobra noteikumos Nr. 635 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" prioritārā virziena "Vides aizsardzības un resursu izmantošanas efektivitāte" 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa "Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus" trešās projektu iesniegumu atlases kārtas "Ieguldījumi kultūras un dabas mantojuma attīstībai nacionālas nozīmes attīstības centru pašvaldībās" īstenošanas noteikumi".
** ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” prioritārā virziena “Vides aizsardzības un resursu izmantošanas efektivitāte” 5.5.1.specifiskā atbalsta mērķa “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus” trešās projektu iesniegumu atlases kārtas “Ieguldījumi kultūras un dabas mantojuma attīstībai nacionālas nozīmes attīstības centru pašvaldībās” ietvaros.