Vizuālā māksla
“Atmosfēriskais mežs” – Rasas Šmites un Raita Šmita jaunais VR mākslas darbs izstādes “Kritiskās zonas” virtuālajā atklāšanā ZKM Vācijā

Šodien, 22. maijā plkst. 21:50 tiešraidē norisināsies franču filozofa Bruno Latūra (Bruno Latour) un Pītera Veibela (Peter Weibel) kūrētās izstādes “Kritiskās zonas - Zemes politikas observatorijas” virtuālā atklāšana zkm.de/en/livestream, ko organizē Mākslas un mediju centrs “ZKM”, Karlsruē, Vācijā. Izstāde ir par kritisko situāciju uz Zemes, un tā notiek koronavīrusa izraisītajā kritiskajā laikā, tādēļ izstādes kuratori piedāvā jaunu izstādes norises politiku: tiešsaistē un tiešraidē.

RIXC mākslinieku Rasas Šmites un Raita Šmita jaunākais mākslas darbs “Atmosfēriskais mežs” (Atmospheric Forest), ir viens no pirmajiem sešiem kuratoru izvēlētiem mākslas darbiem, kas tiks atklāts šodien digitālaja izstādē. Kopumā izstādē “Kritiskās zonas” ir iekļauti vairāk kā 80 mākslas darbi, kas aicina aizdomāties par kritisko situāciju uz Zemes un tiecas atklāt jaunus veidus, kā līdzpastāvēt ar citām dzīvības formām.

Izstāde “Kritiskā zona” aizsāksies šodien ar virtuālās izstādes plaformas atklāšanu, kas pamazām augs un tiks papildināta ar pārējo mākslinieku darbiem. Paralēli izstādes uzstādīšana turpināsies arī fiziskajā telpā “ZKM” centrā Karlsrūē. Izstāde būs apskatāma līdz 2021. gada 28. februārim.

Izstādes virtuālās plaformas atklāšanā šodien, 22. maijā plkst. 19.15 norisināsies izstādes kuratoru Bruno Latūra un Pītera Veibela ievadlekcija, un plkst. 21.50 tiks atklāta izstādes virtuālās plaforma zkm.de/en/critical-zones-digital, kurā būs apskatāms mākslinieku Šmitu “Atmosfēriskais mežs” 360-video versijā. Savukārt sestdien, 23. maijā plkst. 17.10 un 20:50 virtuālajā izstādes platformā varēsiet izstaigāt virtuālās izstādes tūri kopā ar izstādes kuratoriem.

Rasas Šmites un Raita Šmita VR instalācija “Atmosfēriskais mežs” (2020) izstādē “Kritiskās zonas” vizualizē komplicētās attiecības starp mežu, klimata pārmaiņām un atmosfēru. Darbs ir balstīts uz trīs gadu garumā veikta mākslinieciska pētījuma, kas norisinājās Šveices mežos - senos Alpu skujkoku mežos, kas cieš no sausuma un kurus Šveices zinātnieki ir pārveidojuši par “dzīvo observatoriju”.

Koki ne tikai ražo skābekli, bet arī elpo paši. Koki izdala lielu daudzumu gaistošo organisko savienojumu, ko mēs uztveram kā meža smaržu. Zinātnieki jau ilgi ir zinājuši par saistību starp smaržojošo mežu un klimata sasilšanu, bet nav precīzi zinājusi šīs saistības ietekmi un mērogu. Kamēr daži uzskata, ka stiprā priežu meža smarža norāda uz to, ka klimata pārmaiņas varētu tikt ierobežotas, citi domā, ka gaistošās emisijas varētu pasliktināt globālo sasilšanu. Paredzēt gaistošo emisiju ietekmi ir izrādījies daudz grūtāk nekā domāts…

Mākslas darbs “Atmosfēriskais mežs” atklāj saistības, vizualizējot datus, kas ilustrē gaistošās emisijas un sveķu spiedienu priedēs vienā augšanas sezonā. Skatītājs var pārvietoties starp kokiem, kas izplata gaistošās emisijas, vērot mežu no apakšas un izsekot ceļam cauri koka stumbram līdz koku galotnēm, vērojot savstarpejo mijiedarbību starp Zemes ekosistēmām un atmosfēru. Lai gan gaistošo emisiju ietekmi vēl joprojām ir neskaidra, vizualizētās saistības parāda, ka klimatu pārmaiņu ietekmē nākotnē cilvēki pieredzēs smaržīgāku un “atmosfēriskāku” mežu.

Mākslas darbs “Atmosfēriskais mežs” ir apskatāms izstādē “Kritiskās zonas”, kas tiks atklāta 22. maijā. No 22. maija līdz 24. maijam Mākslas un mediju centra “ZKM” mājaslapā un Youtube kanālā, būs iespējams vērot tiešraidē lekcijas, filmas, teātra performances, virtuālas tūres, kā arī sarunas ar māksliniekiem. Aplikācijā “Telegram” vērotājiem būs iespēja arī piedalīties, uzdodot jautājumus, atstājot komentārus un piedaloties diskusijās, kopā domājot un runājot par Zemes pašreizējo stāvokli un nākotnes iespējām.

Lai gan ir zināms, ka cilvēku kolektīvā esistence ir pakļauta draudiem, tomēr tikai nedaudzi apzinās, kā tikt galā ar jauno kritisko situāciju. Jaunā situācija ir radījusi apjukumu, šķietami esot spiestiem piezemēties jaunā teritorijā - uz jaunas Zemes - kuras reakciju cilvēki ir pārāk ilgi ignorējuši.

Izstāde “Kritiskās zonas” ierosina iepazīt šo “jauno zemi”, aplūkojot to kā kritisko zonu tīklu. Kritiskās zonas jeb Zemes virsējais slānis, kas ir tapis no dažādām dzīvības formām ilgstošā laika posmā, parāda, kā šīs dzīvības formas ir transformējušas sākotnējo Zemes ģeoloģiju pirms to pēdējos gadsimtos izmainīja cilvēce.

Vairāku gadu garumā, zinātnieki ir izveidojuši observatorijas, lai pētītu šīs kritiskās zonas, kas atklāja, cik trausla ir savstarpējā līdzpastāvēšana un kritiskās zonas, kur pastāv visas dzīvības formas, to skaitā cilvēki. Zinātnieki, mākslinieki, politiķi un aktīvisti arvien vairāk sāk apzināties, ka sabiedrība nav centrēta tikai ap cilvēci un politika vairs neaprobežojas ar lēmumu pieņemšanu, kas skar tikai cilvēkus, jo jāņem vērā arī citas dzīvības formas, kas ļautu rast kompromisu kopīgai līdzpastāvēšanai.

Līdz nākamā gada 28. februārim mākslas un mediju centrā “ZKM” norisināsies izstāde “Kritiskās zonas: Zemes politikas observatorijas” (Critical Zones: Observatories for Earthly Politics), kas atklās dažādo dzīvības formu attiecību dažādību un ļaus apmeklētājiem iepazīties ar jauno situāciju. Šo domu eksperimentu un izstādi ir izveidojuši Pīters Veibels un Bruno Latūrs (Peter Weibel and Bruno Latour), attīstot to ilgstošas sadarbības laikā mākslas un mediju centrā “ZKM” Karlsrūē, Vācijā.

“Kritiskā zona” atklāšanas tiešsaistes festivāla programmas ietvaros rīt, 23. maijā, plkst. 19.00 notiks franču filozofa un izstādes kuratora Bruno Latūra lekcija “Atpakaļ uz Zemes – Antropocēnā lekcija”.

zkm.de/de/veranstaltung/2020/05/vortrag-down-to-earth-anthropocene-lecture

Izstādes kuratori: Bruno Latūrs (Bruno Latour), Pīters Veibels (Peter Weibel), Martins Ginards-Terāns (Martin Guinard-Terrin), Betina Korintenberga (Bettina Korintengerg).

Informācija par izstādi zkm.de/en/critical-zones.
Tiešā saite uz izstādes pavadošo pasākumu programmu: zkm.de/en/event/2020/05/virtual-opening-and-streaming-festival-critical-zones

Mākslas darba “Atmosfēriskais mežs” pētījums tika realizēts ar Šveices Nacionālā zinātnes fonda atbalstu projekta “Ecodata-Ecomedia-Ecoasethetics” ietvaros. Mākslas darba izstādīšanu atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, LR Kultūras ministrija, Programma “Radošā Eiropa” projekts “Green Revisited”.

VR programmēšana: Kristaps Biters; skaņa: Raitis Šmits, Ivo Tauriņš

Vairāk informācijas RIXC mājaslapā rixc.org, mākslas un mediju centra “ZKM” mājaslapā: zkm.de/en

Kontakti: rixc@rixc.org