Bibliotēkas
Sarunu ciklā “Simtgade un vēl” – Edmunds Jansons

Februāra pirmā saruna ciklā “Simtgade un vēl”, ko organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) un Nacionālais Kino centrs, notiek trešdien, 7. februārī 18:00 – LNB Ziedoņa zālē režisors Edmunds Jansons runās par topošo pilnmetrāžas animācijas filmu “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”, bet seansā – režisora animācijas īsfilmu izlase (2007-2014).

Ciklā Simtgade un vēl katra vakara programmu ievada īss stāstījums par vienu vēl topošu Simtgades filmu (plānoto pirmizrāžu secībā) un iepazīšanās ar filmas režisoru vai radošo grupu. Savukārt sarunas noslēgumā tiek izrādīta šī paša režisora filma vai filmas, kas sniedz ieskatu autora radošajā rokrakstā.

Visi cikla pasākumi ir bez maksas un notiek reizi nedēļā – trešdienās pulksten 18:00.

7. februārī plkst. 18.00 – režisors EDMUNDS JANSONS.

Saruna par topošo pilnmetrāžas animācijas filmu Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (pirmizrāde 2018. gada oktobrī, producē studija Atom Art). Filma top pēc Luīzes Pastores grāmatas Maskačkas stāsts motīviem – par Jēkabu, zēnu no Rīgas centra, kam vasara būs jāpavada pie radiem pilsētas nomalē. Tas ir briesmīgi! Māsīca Mimmi ir diezgan neciešama, un onkulim, bijušajam jūrniekam Ērglim, vienkārši nav laika. Tomēr izrādās, ka Maskačka ir pavisam neparasta vieta – te dzīvo runājoši suņi! Un Mimmi atklāj, ka negantais uzņēmējs Imants Rausis plāno pārvērst romantisko priekšpilsētu bezpersoniskās augstceltnēs. Tas nedrīkst notikt! Vai bērniem izdosies sadraudzēties un kopā ar runājošajiem suņiem izglābt Maskačku?

Pēc sarunas skatāmies Edmunda Jansona animācijas filmu izlasi, kas atspoguļo spilgtākos momentus viņa radošajā darbībā. EDMUNDS JANSONS ir animācijas režisors un mākslinieks, darbojies arī kā animators, scenārists, operators, montāžas režisors un datorgrafiķis, saņēmis atzinību kā bērnu grāmatu ilustrators. 90. gados strādājis tradīcijām bagātajā zīmētās animācijas studijā Dauka, animācijas režijā debitējis 1995. gadā. 2001. gadā dibinājis studiju Atom Art. Ieguvis bakalaura grādu TV režijā (2001), studējis animāciju Maskavas kinoinstitūtā (diplomdarbs 2003), Igaunijas Mākslas akadēmijā ieguvis maģistra grādu animācijas režijā (2012). Kopš 2014. gada pasniedz animācijas režiju Latvijas Mākslas Akadēmijā.

Ar dokumentālā materiālā balstītu animācijas filmu Čiža acīm (2007) izpelnījies nacionāla mēroga balvas un pasaules festivālu interesi, 2009. gadā pabeidzis animācijas mūziklu Pavasaris Vārnu ielā, kas stāsta par 20. gadsimta sākuma Rīgu, izspēlējot ainas no populārās Jāņa Grīziņa bērnu grāmatas Vārnu ielas republika. Animācijas pasaules augstākajā sabiedrībā iekļuvis, uzņemot īsfilmas Kora turneja (2012, bijusi iekļauta vairāk nekā 90 starptautisku festivālu konkursos), Starptautiskā Tēva diena (2013, vairāk nekā 60 konkursos), Roņu sala (2015, pasaulē nozīmīgākā animācijas festivāla Anesī (Francija) konkursa skatē).

Edmunda Jansona filmas producē Atom Art - plaukstoša animācijas studija, kas dibināta 2001. gadā. Paralēli animācijas darbiem reklāmā, titru dizainā utt. studija visnopietnāk attīsta divus darbības virzienus – pirmsskolas vecuma bērniem domātus sirsnīgus un izzinošus īsformāta stāstus (TV seriāls par Lupatiņiem) un spilgtu autoranimāciju pasaules klases līmenī, kas veiksmīgi ceļo pa pasaules kinofestivāliem un iegūst balvas.

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Matīsa,
NKC nozares informācijas speciāliste
67358879, 26129954
kristine.matisa@nkc.gov.lv