Saliedēta sabiedrība
Latvijā darbu uzsāks pieci romu mediatori

Š.g. 27.-28.septembrī projekta „Latvijas romu platforma II: dialogs, līdzdalība un savstarpēja mācīšanās” ietvaros apmācīti un sagatavoti pieci romu mediatori darbam Latvijas pilsētās – Valmierā, Ventspilī, Jelgavā, Dobelē un Rīgā.

Romu mediatora galvenais uzdevums ir veicināt un nodrošināt dialogu un sadarbību starp romu ģimenēm un pašvaldības iestāžu, kā arī valsts aģentūru speciālistiem tādās jomās kā izglītība, sociālie jautājumi, nodarbinātība, bērnu tiesības u.c.

Romu mediators palīdzēs apzināt romu situāciju un problemātiskos jautājumus vietējā līmenī, un, sadarbībā ar pašvaldības sociālo lietu pārvaldes, izglītības pārvaldies un citu iestāžu pārstāvjiem, atrast atbilstošus risinājumus, lai veicinātu sociālā un nabadzības riskā nonākušo romu integrāciju un sociālo iekļaušanu vietējā līmenī.

Turklāt romu mediators vienkāršā, romiem saprotamā, valodā regulāri informēs vietējos romu iedzīvotājus par sociālā atbalsta iespējām, piemēram, par konkrētiem Eiropas Sociālā Fonda atbalsta pasākumiem un pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem, kā arī motivēs romus izglītoties, iesaistīties darba tirgū, un kultūras un jauniešu pasākumos.

Mediatoru darba novērtēšanu, mentoringu un koordinēšanu nodrošina biedrības „Izglītības iniciatīvu centru” speciālisti. Katrā pilsētā romu mediators strādās pēc speciāli izstrādāta individuālā plāna, ņemot vērā pilsētas vietējas vajadzības, aktuālos jautājumus un darbības prioritātes.

Daiga Zaķe, biedrības „Izglītības iniciatīvu centrs” direktore: “To, ka romu mediatoru darbs vietējās kopienās ir nepieciešams un ir novērtēts, apliecina arī fakts, ka Eiropā darbojas vairāk, kā 1000 romu mediatoru.”

D.Kretalovs, projekta „Latvijas romu platforma II: dialogs, līdzdalība un savstarpēja mācīšanās” vadītājs: „Ir būtiski, ka mediatori nāk no romu vides, ka viņi ir motivēti aktīvi sadarboties ar pašvaldības iestāžu cilvēkiem un palīdzēt saviem tautiešiem gan uzlabot savu sociālo stāvokli, gan vairāk iesaistīties atbalsta un kultūras aktivitātēs, kas ir īstenotas pilsētā vai novadā. Mediators savā ziņā nodrošinās romu ģimenēm „uzticības personas” atbalstu un savlaicīgi reaģēs uz problemātisku situāciju, lai kopā ar attiecīgajiem pašvaldības speciālistiem rastu piemērotu tās atrisināšanu. Ļoti ceru, ka, novērtējot romu mediatora darba rezultātus un centienus, minēto pilsētu pašvaldības attīstīs šo mediacijas praksi vietējā līmenī arī pēc projekta beigām”.

Pasākumu īstenoja Kultūras ministrija sadarbībā ar biedrību „Izglītības iniciatīvu centrs” Eiropas Savienības programmas „Tiesības, vienlīdzība un pilsonība 2014 – 2020” projekta „Latvijas romu platforma II: dialogs, līdzdalība un savstarpēja mācīšanās” ietvaros. Projekta uzdevums ir veicināt sadarbību, konsultāciju un dialogu starp romu pilsonisko sabiedrību, īpaši romu jauniešiem, valsts un pašvaldību iestāžu pārstāvjiem, kā arī nodrošinātu plašāku iesaistīto personu efektīvu līdzdalību romu integrācijas politikas pasākumu kopuma īstenošanā un koordinācijā valsts, reģionālā un vietējā līmenī.

Šīs pasākums ir īstenots projekta „Latvijas romu platforma II: dialogs, līdzdalība un savstarpēja mācīšanās” ietvaros” (līgums nr.763963-NRP2-LV) ar Eiropas Savienības programmas „Tiesības, vienlīdzība un pilsonība 2014 – 2020” finansiālo atbalstu. Par pasākuma saturu atbild Kultūras ministrija un tajā nav atspoguļots Eiropas Komisijas viedoklis.